2020 m. vasario 5 d., trečiadienis

Seimo narys Vitalijus Gailius: Lietuvą užvaldė banditiška saugumiečių gauja

Seimo narys Vitalijus Gailius: Lietuvą užvaldė banditiška saugumiečių gauja
Nuolatinis sekimas, kompromituojamos medžiagos kūrimas pasitelkiant melą ir nenutrūkstamas tokios dezinformacijos teikimas Prezidentūrai, kitoms valstybės institucijoms. Tokiais metodais, pasak Seimo nario Vitalijaus Gailiaus, valstybėje labai aktyviai ir pavojingai veikia buvusių bei esamų Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojų gauja, kurią politikas atvirai vadina banditiška arba nusikalstama.
Užvakar Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nusprendė, kad buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Giržadas 2012 metų vasarį iš šių pareigų atleistas neteisėtai.
Kartu su V.Giržadu tuometinio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio rankomis buvo atleistas ir FNTT viršininkas, dabar Seimo narys Vitalijus Gailius. Jo atleidimo teisėtumą LVAT svarstys kitą savaitę.
Triukšminga FNTT vadovų atleidimo istorija niekuo nesiskyrė nuo SSRS stagnacijos laikų, kai nuolat buvo taikoma telefoninė teisė. FNTT direktoriui generolui V.Gailiui tiesiogiai skambino net pati prezidentė Dalia Grybauskaitė ir be skrupulų reikalavo atleisti iš darbo majorą V.Giržadą.
V.Gailius „Respublikai“ atskleidė, kad jo ir V.Giržado galvos išties reikalauta ne tik todėl, kad jie operatyviai išsiaiškino, kas iš tiesų nutekino informaciją apie artėjančią „Snoro“ banko griūtį. Principingų, tad neparankių FNTT vadovų galvų prireikė buvusių bei esamų VSD pareigūnų grupei, nes teisėsaugininkai išsiaiškino ir jų slaptus verslus, ir užčiuopė neteisėtai įgytą turtą.
- Teismui paskelbus, kad V.Giržadas iš FNTT atleistas neteisėtai, jūs pasakėte, kad šis sprendimas padės sutramdyti nusikalstamos saugumiečių gaujos veiklą. Ką turėjote omenyje? - vakar „Respublika“ paklausė Vitalijaus Gailiaus.
- Norėjau pasakyti, kad Lietuvoje tikrai veikia buvusių ir esamų saugumiečių gauja. Aš nekalbu apie visą VSD, kuriame dirba tikrai daug puikių, gerų ir sąžiningų žmonių. Aš kalbu apie nekontroliuojamą ir labai pavojingą gaują.
Jos nariai įsivaizduoja, kad valdo valstybę. Per savo statytinius jie jau valdo daugelį šalies institucijų. Arba patys yra infiltruoti į aukštus postus įvairiose teisėsaugos institucijose, Užsienio, Vidaus reikalų ministerijose.
Tai - galinga nusikalstama gauja ir jai tapo pavojingi pareigūnai, kurie ėmėsi ryžtingų tyrimų.
- Kas tos gaujos nariai?
- Dabar dar negaliu jų vardyti.
- Kuo verčiasi šios grupuotės nariai?
- Aukščiausio lygio politine korupcija. Ji pasireiškia per įtaką teisėsaugos institucijoms priimant sprendimus, nutraukiant korupcines bylas.
Jau pastaruoju metu kiek yra nutraukta tokių bylų: Valdovų rūmų statybos, VEKS istorija, Gedimino prospekto rekonstrukcija, Nacionalinio operos ir baleto teatro byla. Visos šios bylos, kuriose paskendo milžiniški valstybės pinigai, yra susijusios su politikais.
Kai kurie šios gaujos nariai, glaudžiai draugaujantys su tam tikrais Užsienio reikalų ministerijos (URM) veikėjais, neatsisako galimybės užsidirbti ir gana primityviai. Man yra žinomi faktai, kai VSD ir URM pareigūnai, oficialiai nedalyvaujantys nekilnojamojo turto rinkoje, naudojosi išskirtine teise nuomoti savo butus ir namus užsienio valstybių diplomatams. Savo namą nuomodavo net VSD direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.
Ši veikla nebuvo nelegali, ji tik kirtosi su etika. Ir kartu parodė, kad pelningai nuomoti būstą išskirtinę teisę turėjo išskirtinės VSD ir URM kastos nariai. Toks įdomus buvo jų biznelis.
- Kodėl, jūsų nuomone, šios saugumiečių gaujos taikiniu tapo buvęs jūsų pavaldinys V.Giržadas?
- Todėl, kad jis pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl kai kurių gaujos narių neteisėto praturtėjimo. V.Giržadas tiesiog užkliudė saugumiečių pinigus, įgytus nusikalstamu būdu.
- Ar jie disponavo didelėmis pinigų sumomis?
- Nežinau, ar tai daug, bet kai kas sugebėjo Gruzijoje įsigyti televizijos kanalą. Kiek mums pavyko užčiuopti, visur figūravo sumos, dėl kurių gresia baudžiamoji atsakomybė. Gaujos nariai tuos pinigus investuoja tik užsienyje, nes ten atsekti jų kilmę yra gana sudėtinga.
Lietuvoje tokios investicijos būtų neįmanomos, nes nė vienas iš tų aukštų valstybės pareigūnų ar tarnautojų nesugebėtų įrodyti, kad disponuoja teisėtomis lėšomis. Šiomis investicijomis ir domėjosi V.Giržadas, pradėti ikiteisminiai tyrimai. Koks jų likimas šiandien - nežinau.
Kadangi V.Giržadas domėjosi principingai, prieš jį pradėtas nusikaltimas. Tiesa, prieš tai buvo daromas nusikalstamas spaudimas man - atleisti V.Giržadą vien todėl, kad jis kai kam buvo nepatogus jau nuo pat to momento, kai buvo paskelbta atranka į mano pavaduotojo vietą 2011 metais.
Tada buvo bandyta keisti pavaduotojo priėmimo tvarką, man primygtinai rekomenduota į pavaduotojus imti saugumiečiams palankius žmones, tarp jų - ir dabartinį FNTT direktorių Kęstutį Jucevičių. Aš atsisakiau ir pasiūliau surengti konkursą. Jame V.Giržadas pasirodė puikiai, surinko beveik 10 balų, tad neturėjo jokios konkurencijos.
- Sakėte, kad V.Giržadas ne šiaip sau, o nusikalstamu būdu, nes užčiuopė didelius nusikaltimus, galėjo būti nustumtas į šalį tų, kuriais susidomėjo. Ar šios istorijos nereikia ištirti išsamiai?
- Tai padaryti būtina, bet bėda ta, kad kol kas nėra kam tuo užsiimti, - mes nebeturime prokuratūros, nes ją generalinis prokuroras Darius Valys beveik sugriovė.
Po „Snoro“ griūties parašiau pareiškimą prokuratūrai, kad būtų pradėtas tyrimas dėl informacijos apie galimus veiksmus prieš šį banką nutekinimo. Pareiškimas kelis mėnesius gulėjo Generalinės prokuratūros vadovų stalčiuose, o vėliau tik D.Valiui suprantamais būdais tai buvo tiriama kartu su saugumiečiais, kurie net neatstovauja ikiteisminio tyrimo įstaigai!
Galiausiai nutiko tai, ką ir galima buvo numatyti: prarasti visi duomenys, vaizdo medžiaga. Tyrimas buvo pasmerktas būti numarintas.
Kai V.Giržadas pateikė faktinę informaciją, įrodančią, kaip iš tikrųjų buvo nutekinta informacija apie „Snorą“, gauja išsigando. VSD buvo suklastoti tarnybiniai raštai, jų pagrindu mano pavaduotojas pradėtas persekioti, imtasi tikrinti saugumiečių melo detektoriumi, jo namuose atliktos kratos.
Seimo Antikorupcijos komisija vėliau nustatė, kad V.Giržado patikrinimo melo detektoriumi duomenys taip pat buvo suklastoti. Taigi turime dar vieną nusikaltimą, kuriam, reikia manyti, įtakos turėjo ta pati saugumiečių gauja.
Bet V.Giržadas gaujai užkliuvo ne tik tuomet, kai užčiuopė aukštų veikėjų neteisėtus turtus.
VSD tyrė labai svarbias bylas - Medininkų žudynių, saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje istorijas, - bet jos stovėjo vietoje. Aš, tuomet dirbęs Kriminalinės policijos biuro (KPB) viršininko pavaduotoju, tirti šias bylas pavedžiau V.Giržado skyriui.
Dirbdamas KPB V.Giržadas dar 2003 metais nustatė galimus kelių savo kolegų padaryto nusikaltimo, susijusio su kontrabanda, požymius. Iš biuro jie buvo išvaryti, bet netrukus įsidarbino VSD, o ieškant mane ir V.Giržadą kompromituojančios medžiagos po „Snoro“ skandalo darbavosi itin aktyviai.
- 2003 metais kilo ir kitas VSD skandalas - saugumietis Valerijus Saveljevas žūtbūt stengėsi surinkti kompromituojančią medžiagą apie „Respublikos“ dienraštį bei jo leidėją, tam pasitelkdamas net buvusį leidinio žurnalistą.
- Neteisėtas siekis gauti ar sukurti kompromituojančią medžiagą buvo iškart atskleistas ir paviešintas, todėl „Respublikai“, manau, labai pasisekė.
- Ar su jūsų minima saugumiečių gauja gali būti susijusi prezidentė D.Grybauskaitė, kuri jums skambino tiesiogiai ir reikalavo atleisti iš pareigų V.Giržadą?
- Toks pokalbis tikrai buvo - prezidentė manęs reikalavo atlikti neteisėtus veiksmus, nors net pagal įstatymą pavaduotojo aš pats negalėjau atleisti.
Kai užvakar teismas pasakė, kad V.Giržadas atleistas neteisėtai, galime daryti išvadą, jog pati prezidentė laužė įstatymą. Beje, šalies vadovė tai yra pripažinusi net viešai.
- Kokie yra pagrindiniai saugumiečių gaujos veiklos metodai, schemos?
- Ne tik Prezidentūrai, bet ir daugeliui institucijų nuolat teikiama melaginga ar kompromituojanti informacija apie gaujai neįtinkančius, principingus pareigūnus, valstybės tarnautojus. Vėliau imamasi kito tipo klastočių - jau pagarsėjusių tyrimų melo detektoriumi ir t.t.
Vienais atvejais absoliučiai melagingi duomenys rimtai pateikiami kaip tiesa, o kitais - tiesiog stumiamas melas. Žinau konkrečių žinučių apie save: vienoje ataskaitoje buvo pažymėta, kad išjungęs mobilųjį telefoną V.Gailius Vilniuje susitinka su tam tikru asmeniu, nors tuo metu aš buvau pas tėvus kaime.
- Kaip ir kas galėtų išardyti šią slaptą sekimo sistemą, ar ji pažengusi tiek toli, kad tai padaryti gal net neįmanoma?
- Šiandien slapta informacija neteisėtai renkama apie daugybę įvairių Lietuvos žmonių. Tikrai neteisėtai yra sekama dauguma parlamentarų, tad Seimas privalo kuo skubiau nustoti būti seimeliu. Kitaip šis voratinklis pasidarys neįveikiamas.
Norint jį sudraskyti būtina įkurti operatyvinės veiklos subjektus kontroliuojantį Žvalgybos ir kriminalinės žvalgybos inspektoriaus institutą. Tam reikalingi įstatymų projektai jau užregistruoti Seime, bet kol mes neturėsime prokuratūros, niekas nepasikeis.
Daugiau apie banditus iš VSD skaitykite dienraštyje „Respublika“

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą